Past Inductees

Home
Up

 

The Albany Sports Hall of Fame selects members from each Albany Georgia high school

1987

Weyman Sellers

Neal Allen

Walter Burt Jr.

Hugh M. Mills

Jack Roberts

Pete Cox

Ray Knight

Cleve Wester

Philip Clark

Lionel James

Alice Coachman Davis

Harold E. McNabb

John Duke

Bart Oates

Harley Bowers

 

1988

Buford Collins

Obie O'Neal Jr.

Felix Marbury

George Manning

Al Woodham

Lee James

Robert Cross

Donald Clifton

David Crosby

Thomas H. Milner Jr.

 

1989

James Benson

Drew Gunnels Aultman

Durward Pennington

Jeff Brinson

Tony Cushenberry

 

1990

L.C. "Smitty" Smith

Louis Christo

Harold Dean Cook

Robert Barnett

Larry West

 

1991

Bill Smith

Edmund Landau

Mack, Green

Bobby Jackson

Paul Eames

 

1992

Hilliard Burt

Rod Blaylock

John Strong

Dan Royal Sr.

Horace Sasser

 

1993

Willie Boston

Booby Dews Sr.

Don Goodroe

B.B. Rhodes Jr.

Walter H. Strickland

 

1994

Don Braswell

Pat Field

Dr. "Mack" Freeman Jr.

Frank Orgel

 

1995

Winfred Benson

Bernice Sault Lippitt

Gene Martin

Paul Robetson

Kenyon Sellers

 

1996

Harold Breeden

Cleve Clark

John I. Davis Jr.

 

1997

C. Daniel Blackshear

Robert Fowler

Robert Margeson

Ralph Satterfield

 

1998

A.C. Searles

Mack Reese

Robert "Sonny" Warren

Mary Ann Sauls Reynolds

 

1999

Chandler Dixon Deas

Ferrell Henry

R. Brad Oates

Alphonso "Al" Smith

 

2000

Eddie Johnson

Aileen Connor

Hollis Stanford

Michael Reid

 

2001

Jerry Clark

Stanley Floyd

Chris Norman

James H. Gray, Jr.

 

2002

John Reynolds

Jack Hitson

"Dink" Haire

Alexander Wright

Frank Sadler

 

2003

Roy W. Crenshaw

Bobby Stanford

Eric Mance

Roy E. Shultz

Gary Tobius Ellerson

 

2004

Edward Lane Everett

Jeffrey Field

Ann Grams

Anthony Donald Laster

George C. Small III

 

2005

Donald Gerard Aubin

Wayne Barfield

Deion Branch

Danny Richard Breeden

Frank McHann

 

 

2006

Diane Benford

Doug Gurr

Antonio Leroy

Billy Ray Schmidt

 

2007

Robert Heidt

Dennis R. James

Janet Knight Linder

Sam Brown Lippitt Jr.

Hampton Smith

Milledge White Jr.

 

2008

Teresa Brown

Gordon Dixon

David McIntyre

Lester Sherman

Paul Stevens

 

2009

Terry James Allen

Robert Creel

Gordon Gruhl

Cecil  "Hambone" Hamilton

Derrick Moore

Dermont Shemwell, Jr.

 

2010

Ernest W. Benson

Jerry Doyal

Margot Todd Evans

William Steven Heidt

 

2011

Missie Milton Brock

 

2012

Frank Murphy

 

2013

* None inducted

 

2014

Graham Lowe

John Murphy

 

2015

Richie Howard

Edwin Willis

Ben Lockette

 

Back to Top